1. rozhovor s Aidenom Pearceom

Milí čitatelia. Predkladám vám prvý zo série exkluzívnych rozhovorov s jedným z najlepších hackerov sveta, Rusom vystupujúcim pod menom Aiden Pearce. S týmto aliasom sa stal aj hlavným protagonistom hernej série Watch Dogs. Z pochopiteľných dôvodov sa rozhodol ostať v anonymite a nezverejňovať ani fotografiu, ani pravé meno. Za zmienku stojí fakt, že jeho manželka je Slovenka, s ktorou sa zoznámil v Česku, kde medzi iným tiež študoval. Prajem vám príjemné čítanie.

 

Zdravím ťa, Aiden.

Ahoj. Som rád, že konečne môžem prehovoriť k našim stúpencom aj inak, ako prostredníctvom darknetu.

Nuž, pravdu povediac, dosť by ma zaujímalo, prečo ste napriek vašim početným aktivitám čakali až doteraz a prečo ste sa verejne neprejavili už oveľa skôr?

Povedzme, že na to nebol ešte ten správny čas. Boli sme pod tlakom médií, ktoré naše hackerské spolky združujúce sa na darknete démonizovali a dávali na úroveň teroristických organizácií disponujúcich zbraňami hromadného ničenia a to nie je pravda. DedSec je iný. Oslobodzuje myseľ tým, že dáva ľuďom možnosť slobodnej voľby vďaka odhaleniu podstatných informácií.

Tým chceš povedať čo? Že teraz už bude možné vyjadrovať sa aj verejne? Ak áno, tak prečo?

Áno, teraz už môžeme vystupovať verejne a slobodne. Síce zatiaľ ešte anonymne, ale aj toto je veľký posun vpred. No a prečo je tomu vlastne tak? Je to vďaka zmene politickej klímy vo svete. Neokoni a zabehnuté svetové elity si uvedomujú, že sa im ich plán začína zosypávať ako domček z kariet, pretože je zobudených už príliš veľa ľudí na to, aby sa proces zmeny dal nejako zastaviť. Stačí sa pozrieť na to, kto v USA vyhral prezidentské, alebo aké politické strany sa v Európe začínajú čoraz viac prejavovať v parlamentných voľbách. Ľudia si uvedomili, že si nemôžu od elít donekonečna nechať skákať po hlavách a špiniť ich vlastnú dôstojnosť. Pochopili, že toto je z dlhodobého hľadiska neudržateľný stav, ktorý treba okamžite riešiť, čo dávajú jasne najavo v už spomínaných voľbách.

Všetko je to fajn, ale ako politika súvisí s hackerstvom?

Technicky zdatnejší ľudia vedia, že sme na tieto neprávosti na darknete dlhodobo poukazovali a to, čo sa vo svete deje teraz, to je len nevyhnutným dôsledkom zmesi všetkého toho zla, ktoré sa roky kopilo okolo konkrétnych oblastí nášho sveta. Zoberme si len taký Irak, alebo Afganistan. V jednom štáte spojenci vyše 10 rokov hľadali zbrane hromadného ničenia, o ktorých bolo od začiatku jasné, že nikdy neexistovali, v druhom zasa ešte donedávna poľovali na nimi samými vycvičených teroristov. Alebo napr. taká Arabská jar. Je to obrovský, už 6 rokov trvajúci konflikt s koncom v nedohľadne, ktorý zasiahol 2 veľké oblasti sveta. Sever Afriky a Blízky východ. Všetko to vzniklo na rovnakej báze. Desinformačná kampaň vedená zo strany západných spravodajských služieb. Oblasť sveta a nejaká-tá vata okolo toho je rozdielna, no základný princíp je zase ten istý. V tých krajinách síce demokracia nebola, to je fakt, ale mali tam systémy, s ktorými boli miestni ľudia spokojní. A čo sa tam deje teraz? Ľudia tam denne umierajú, sú odtiaľ nútení masovo utekať, no a predtým prosperujúce krajiny sú v ruinách, ktoré nikto tak skoro nedá dokopy.

Ak som to pochopil správne, tak toto sú veci, na ktoré sa snažíte poukazovať.

Áno, presne tak. Určite neriešim komické pokusy na štýlu Anonymous, ktorí vyraďujú servery tak, že ich preťažia šialeným množstvom požiadaviek. Tak isto sa ani nenabúravame do tzv. internetu vecí, kde je smart (chytré) už pomaly všetko, nielen telefóny. Prvým zmieňovaným sa bavia amatéri, ktorí nevedia nič lepšie. Druhé zmieňované zasa robia deti hrajúce v rámci hackerstva na rádoby machrov, no v skutočnosti im nejde o nič iné, ako o zviditeľnenie sa. Jedno je smiešne, druhé je trápne, ale každopádne, my sme niekde celkom inde.

Áno? A kde teda ste? Kam sa radíte vy sami? Toto by ma vážne zaujímalo.

Pracujeme na odhaľovaní pravdy a to tak, aby nás pri tom nikto nechytil. Ver-never, ale keď sa na nete stretne dobrá partia DedSecu, tak sme schopní cez pol Zemegule hacknúť hocijakú inštitúciu a stiahnuť hocijaké dáta, ktoré nás momentálne zaujímajú a následne ich zverejniť na nami vytvorených kontách na sociálnych sieťach.

Tým myslíš, že robíte niečo, ako WikiLeaks a to, čo kedysi robil Edward Snowden?

Presne tak, robíme niečo podobné, ibaže pre nás ako pre hackerských zanietencov by vynášanie hotových informácií len tak, bez boja bolo príliš nudné a nezáživné. Aj to je dôvod, prečo neustále prijímame nové a nové výzvy jednak od konkurenčných hackerských skupín a jednak od čoraz lepších foriem zabezpečenia inštitúcií.

Zaujímavé. Existuje aj nejaká trofej, ktorou by si sa chcel nejako obzvlášť pochváliť?

Nejde ani tak o konkrétnu inštitúciu, resp. budovu, ale skôr o čas, za ktorý sa nám tam podarilo dostať. Dokázali sme sa za 24 hodín nabúrať do sídla amerického ministerstva obrany v Pentagóne a boli sme v ich databáze a so všetkými systémami schopní operovať tak, ako keby sme boli priamo na mieste. V tomto smere to považujem jednoznačne za náš najväčší úspech.

24 hodín je neuveriteľne krátka doba. Je zaujímavé, že sme sa o takomto útoku nikde nedopočuli a ani nedočítali, no na druhej strane je to aj celkom pochopiteľné, keďže Američania nechcú ukázať ich slabiny.

To je pravda. Oni sa hrajú na to, že majú všetok čas, ale pritom im už dávno veľmi dobre došlo, že ho nemajú. Aj preto sa stiahli z vojenských operácií v Iraku a Afganistane a riešia len Arabskú jar. Bude dosť zaujímavé, nakoľko dovolia vnútropolitické tlaky práve v USA naplniť novému prezidentovi jeho ambicióznu agendu. Ja osobne mu veľmi fandím a verím tomu, že aj tam sa už konečne karta obráti a ľudia naozaj dostanú rozum.

Teraz by ma zaujímalo niečo iné. Prečo si sa rozhodol spolupracovať práve s nami? Veď existuje toľko veľa iných alternatívnych a hlavne anglicky hovoriacich, resp. píšucich projektov, až tomuto tvojmu rozhodnutiu celkom dobre nerozumiem.

Vec sa má tak, že anglický trh alternatívnych médií je už presýtený hackermi, navyše amatérmi, či už z jednej, alebo z druhej strany. Preto som sa zameral na český a slovenský trh, ktorý mal v tejto oblasti dosť veľkú medzeru. Bolo ťažké osloviť niekoho, kto by bol čistým, nepopísaným listom papiera a zároveň natoľko dôveryhodným, že by som mohol ako zástupca DedSecu predstúpiť a začať konečne verejne hovoriť o veciach, o ktorých sa dovtedy muselo z logických a taktických dôvodov mlčať. Navyše mám k Česku osobitný vzťah, lebo som tam študoval a ku Slovensku zasa preto, lebo mám odtiaľ manželku.

Keď už sme pri DedSecu, skús vysvetliť, čo to vlastne je a akým spôsobom fungujete?

Už som spomínal, že nás médiá jednak nespravodlivo a jednak z nevedomosti démonizovali. Bolo až komické počúvať na vlastnú adresu obvinenia, že sa chystáme na hackerský mega útok, ktorý by mal vyradiť väčšinu dôležitých inštitúcií sveta a počas chaosu spôsobeného paralýzou zbohatnúť na úkor ostatných. Naše útoky sú organizované tak dobre, že nevedia, odkiaľ pochádzajú. Nikdy na to neprišli. Dokonca netušia ani len to, že nie sme nijaká sekta, ktorá drží svojich členov v šachu vydieraním tak, ako to o nás tiež hovorili. Dokonca nemajú šajnu ani len o našom pravom mene. Nevedia ani to, že nie sme jednoliaty celok, ale sa skladáme z veľkého množstva rôznych skupín a frakcií. Každá z nich má svoje špecifické zameranie na určitú oblasť života. Nevedia o nás vôbec nič a to je práve to, čo ich najviac jeduje. To je dôvod, prečo ich ide roztrhnúť od zlosti a prečo nemôžu kľudne spávať.

Je zaujímavé, s akou pýchou to hovoríš. Je evidentné, ako sa tešíš z toho, že si členom tejto skupiny.

Všetko, čo hovoríš, do bodky pasuje, ale nebudem zbytočne skromný, keď sa priznám, že som jedným zo spoluzakladateľov celej skupiny. Pravda je taká, že nápad mať hackerskú partiu najprv na nejaké-tie menšie, amatérske záťahy nevznikol v mojej hlave. No zato myšlienka celosvetového rozšírenia našej skupiny prišla práve odo mňa a som nesmierne rád, že som sa stal otcom celého tohto projektu.

Uvedomuješ si vôbec, že sa tu celý čas bavíme o činnosti hraničiacej s ilegalitou?

Samozrejme, že si to uvedomujem. Treba sa však na veci pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Musíme si uvedomiť, proti komu a čomu stojíme. Sme tvárou v tvár elitám – ľuďom, ktorí nehrajú fér a systému, ktorý je proti obyčajným ľuďom, systému ktorý ich vyciciava. Ak niekto podvádza a nerešpektuje pravidlá, ktoré sám stanovil, tak sa nám ho legálne nikdy dostať do jeho vlastnej pasce nepodarí. Na večné veky budeme uväznení v bludnom kruhu, z ktorého nebude úniku. Preto je nutné ísť až na povolenú hranu. Musíme využívať všetky zákonné prostriedky a jednoznačne treba nabádať ľudí, aby sa nebáli žiť životy a mať sa lepšie vďaka spôsobu prístupu k veciam „čo nie je zákonom zakázané, to je zákonom povolené“. Len tak sa môžeme posunúť niekam ďalej. A to je presne to, čo my v DedSecu robíme. Nikoho nijako neobmedzujeme. Len dávame ľuďom slobodnú vôľu na základe oslobodenia myslí od najrôznejších zažitých stereotypov formou prístupu k najdôležitejším a najpodstatnejším informáciám.

Ďakujem za vyčerpávajúce vysvetlenie. Som rád, že sme spolu mohli byť.

Aj ja som rád a už teraz sa teším na najbližší rozhovor.

Maj sa pekne. Ahoj.

 

Exkluzívne Peter a Aiden

 

1 komentář: „1. rozhovor s Aidenom Pearceom

  • 15.3.2017 (12:14)
    Permalink

    Pozdravujem, konečne idú info von 🙂 veľmi ma to teší a ďakujem :-).

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *