1. rozhovor s Oliviou Dunham

Milí čitatelia. Predkladám vám prvý zo série exkluzívnych rozhovorov so supervojačkou so schopnosťou prechodu do iných realít a dimenzií a špeciálnou agentkou FBI Oliviou Dunham. Vďaka tomuto poslaniu sa stala aj hlavnou protagonistkou televízneho seriálu Fringe. Za zmienku stojí fakt, že tvorcovia jej rozšírených možností pochádzajú z Česka a Slovenska. Prajem vám príjemné čítanie.

 

Zdravím ťa, Olivia.

Ahoj. Teším sa, že sme sa dostali do fázy, kedy konečne môžem hovoriť o našej agende aj verejne.

Prečo konečne? Vari ste snáď len nerobili, alebo nerobíte niečo ilegálne. Alebo sa mýlim?

Nie, nerobili sme nič ilegálne, ale povedzme to tak, že naša náplň práce rozhodne nepatrí medzi štandardné záležitosti, ktorými by sa zaoberal federálny úrad pre vyšetrovanie.

Môžeš byť konkrétnejšia? O čo presnejšie ide?

Samozrejme. Tesne po 11. septembri prišla z dvoch strán, čiže ako z tajného ministerstva námorného spravodajstva, tak aj zo strany vlády, požiadavka na vytvorenie špeciálneho pracovného tímu. Mali v ňom byť obsadení ako špičkový agenti najrôznejších služieb a agentúr, tak aj vojaci elitných jednotiek a tiež vedci z najrôznejších odvetví. Jednotka dostala názov FIT (Fringe Investigation Team = tím vyšetrujúci hraničné udalosti). Vyšetrujeme najrôznejšie udalosti, ktoré sa vymykajú štandardným možnostiam chápania vedy, techniky a logiky. Riešime veci, na rozkľúčovanie ktorých človek potrebuje byť aj tak trochu čudný, lebo inak, bez zdravej miery vyšinutosti, by na riešenie problému proste neprišiel.

Takže názov seriálu a reálne existujúcej jednotky je takmer totožný. Nemáte trochu strach z toho, čo sa stane po verejnom vystúpení?

Nie, to určite nie. Už samotný seriál je dosť veľkým odhalením na to, aby sme sa museli čohokoľvek v tomto smere obávať, čiže keď som sa rozhodla urobiť rozhovor s vami, tak presne viem, čo robím.

Ako sa mladá agentka FBI tesne po absolvovaní akadémie môže dostať do takéhoto elitného tímu?

V prvom rade treba povedať, že som veľmi dobre trénovaná supervojačka. Tréningy, ktoré sme museli ako supervojaci absolvovať sú na jednej strane tvrdé a drsné, ale na druhej strane nás zoceľujú a dodávajú nám viac nielen fyzickej, ale aj psychickej sily. V mojom prípade tak isto nemalú rolu zohral aj kortexifan, ktorý dokáže človeka poriadne nabudiť a vyburcovať ešte lepším výkonom.

Keď si už spomenula si kortexifan. Ako by si hodnotila jeho účinky na teba? V zasvätených kruhoch nie je žiadnym tajomstvom, že hoci má primárny povzbudzujúci efekt, no má aj množstvo negatívnych účinkov. Medzi iným môže napr. vyvolať aj stavy podobné post traumatickému stresovému syndrómu a je tiež silno návykový. Aké s ním máš skúsenosti ty?

Áno, všetko, čo si opísal, je pravda. Platí to však u väčšiny ľudí. Keďže ja disponujem veľmi zriedkavou genetickou anomáliou, som voči všetkým týmto tebou spomínaným problémom imúnna a doteraz som sa s nimi našťastie nestretla.

Chcel by som sa však vrátiť k vášmu samotnému tímu. Nie je žiadnym tajomstvom, že spolu s ACIO veľmi úzko spolupracujete a jedná sa o obojstranne prospešnú činnosť. Ako však celú situáciu hodnotí ústredie tajných služieb, ktoré sa netají tým, že nie je z tejto spolupráce nadšené?

Treba si jednoznačne stanoviť limity a definovať, o čom sa budeme baviť, keďže ústredie tajných služieb nemá s našim FIT tímom nič spoločné. Je všeobecne známe, že sa im nepáči to, čo robíme, keďže oni si myslia, že ako jediní majú patent na pravdu a správne rozhodnutia. Ich najväčší problém spočíva v tom, že vôbec nedokážu realisticky zhodnotiť situáciu v tom zmysle slova, že dnes sa nachádzame v podstatne zložitejšej situácii ako za čias studenej vojny. Vtedy ak vznikol nejaký neriešiteľný problém, tak sa automaticky hodil na Sovietsky zväz a bolo po starostiach. Dnes však žijeme v globalizovanom svete, kde útočia teroristi s veľmi podobným modusom operandi (čítajme ako spôsob útočenia). Stalo sa to 11. septembra u nás a odvtedy sa s podobnými akciami doslova a do písmena roztrhlo vrece. Kým nepochopia túto novú situáciu, tak nepochopili vôbec nič.

Nemám pocit, že by americké tajné služby podceňovali hrozbu terorizmu. Alebo mi snáď niečo ušlo?

Nie, podceňovať ju nepodceňujú. Skôr sa jedná o akési kategorizovanie teroristov na hrozbu najvyššej, nižších a najnižšieho stupňa priority. Stačí si zobrať napr. takú arabskú jar, ktorú tu máme už 6 rokov. Nie je žiadnym tajomstvom, že naše tajné služby vždy podporovali opozičné hnutia proti oficiálnym režimom v tých-ktorých konkrétnych krajinách, no a tie sa všetky do jedného postupne radikalizovali na teroristické hnutia. Scenár je vždy rovnaký, len vata okolo toho je krajina od krajiny a prípad od prípadu rozdielna. A práve toto je problém, na ktorý dlhodobo poukazujeme, a podstatu ktorého nechce ústredie tajných služieb pochopiť.

Máte odvážne názory. Otázka teda znie, či za možných radikalizovateľných teroristov považujete aj tzv. umiernenú sýrsku opozíciu?

Jednoznačne áno. Ono si viacero ozbrojených odnoží ten pojem „umiernená“ dali do spoločného názvu iba preto, aby bola ich podpora nejakým spôsobom oficiálne ospravedlniteľná nielen pred americkou, ale aj pred svetovou verejnosťou. Faktom je však to, že na konci dňa nie sú o nič lepší, ako radikáli z Islamského štátu. Hlavná vec, že sú proti Assadovmu režimu.

A čo váš pohľad na vnútropolitickú situáciu v USA?

Záleží od toho, na aké obdobie sa opýtaš. Ak je reč o dosluhujúcej Obamovej vládnej garnitúre, tak na nich a na ich politiku nikto z nás nemá jediného pekného slova. Ak sa však budeme baviť o nastupujúcej Trumpovej vláde, to už bude samozrejme celkom iná reč. V tomto smere vidím veľký obrat k lepšiemu nielen čo sa týka zahraničných vecí, ktoré najviac zaujímajú ľudí mimo USA, ale aj vnútropolitických záležitostí. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že je to po veľmi dlhom čase zase raz ďalší prezident, ktorý by mohol konečne sprehľadniť chod tajných a spravodajských služieb a finančné toky v nich. To by nám do nemalej miery vedelo uľahčiť život, pretože vieme, že on sám je osobne veľkým zástancom ako našej jednotky FIT, tak aj našej spolupráce s vami, s ACIO, ako s organizáciou.

Som rád, že sa situácia otočila pre vás takýmto pozitívnym smerom. Zo seriálu vieme, že dokážeš prechádzať do iných realít. Zaujímalo by ma, v akých všetkých realitách si už bola a kde sa ti to pozdávalo najviac?

Áno, je pravdou, že mi kortexifan umožnil dostať sa do rôznych realít a dimenzií. Bola som už vo veľkom množstve z nich. Najviac sa mi však pozdávala tá, kde sa vôbec nemuseli riešiť problémy s globálnymi elitami.

Ako to, že nemuseli?

Pomerne jednoducho. Ľudia tam nadobudli taký stupeň vedomia a povedomia o svete a o živote, že žiadnu tieňovú vládu nepotrebovali. Všetci si boli vo všetkom rovní a neexistoval tam napr. ani finančný systém. Namiesto peňazí sa obchodovalo výmenným spôsobom, to znamená barterovým obchodom. Neexistovali tam trebárs ani väznice. Neboli treba. Ľudia, ktorí vedú spokojný život, lebo majú dostatok všetkého, čo sa len dá predstaviť, totižto nepotrebujú páchať žiadne zločiny.

Na prvé počutie to znie až priveľmi idealisticky. Aký bol v tej realite teda háčik?

Taký, že ľudia boli schopní sebakontroly len do určitej miery. Všetko, čo išlo nad ňu, už museli riadiť mimozemšťania z Koncilu 5. Na základe odpozorovania niektorých fenoménov som jednoznačne dospela k záveru, že ľudia sú v určitých oblastiach života nepoučiteľní. Skrátka a dobre majú isté problematické vzorce správania sa v kritických situáciách zakódované v DNA ako rasa a nejde to z ich zvyklostí vykoreniť.

Len mám pocit, alebo sa teraz o ľuďoch vyjadruješ s dešpektom?

Nie, nie je to len pocit. Som veľmi hrdá na to, že som síce stvorená čiastočne aj ľuďmi, ale že som supervojačka a teda, že nie som človek. Ľudia sú v mnohých ohľadoch nedokonalí a mali by si to už konečne začať naplno uvedomovať. Pokým sa nezmení váš postoj pýchy afgánskeho chrta, nikdy sa ako rasa neposuniete nikam ďalej.

Zaujímavý postoj. Som zvedavý, ako naň zareagujú čitatelia. Spomenula si, že si bola vytvorená čiastočne aj ľuďmi. Ako to teda treba chápať?

Veľmi jednoducho. Náš typ supervojakov bol vytvorený na základe spolupráce ľudí s viacerými mimozemskými rasami. Nie je žiadnym tajomstvom, že môžeme operovať na viacerých planétach, nielen na Zemi. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa snažíme využívať náš potenciál naplno a zasahujeme na špeciálnych misiách v rôznych častiach vesmíru.

Keď už spomínaš rôzne časti vesmíru, zaujímalo by ma, prečo si si ako pole pôsobnosti vybrala práve Zem a nie nejakú inú planétu?

Je to preto, lebo je všeobecne známe, že Zem je centrom viacerých interdimenzionálnych portálov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri vytváraní a udržiavaní všeobecnej rovnováhy existencie. Ak chcem preukázať svoju schopnosť riešiť zložité problémy megavoerzových rozmerov, tak na to neexistuje vhodnejšie miesto, ako práve Zem.

Som rád, že to v rámci vašej skupiny vnímate takto. Nielen o týchto, ale aj o ďalších iných témach sa s tebou veľmi rád porozprávam aj nabudúce.

Ďakujem ti za poskytnutý priestor a už teraz sa teším na naše ďalšie stretnutie.

Maj sa pekne. Ahoj.

 

Exkluzívne Peter a Olivia

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *