1. rozhovor s Michalom Zábranským

Milí čitatelia. Predkladám vám prvý zo série exkluzívnych rozhovorov s Michalom Zábranským, členom tajnej organizácie Synchronic, pôsobiacej v celej Európe. Bol pod svojim skutočným menom spomenutý aj v seriály Ztratená brana. Za zmienku stojí fakt, že si tento Čech doktorát z histórie symboliky urobil v Bratislave, odkiaľ pochádza aj jeho manželka. Prajem vám príjemné čítanie.

 

Zdravím ťa, Michal.

Ďakujem a vážim si možnosť prehovoriť verejne o našich záležitostiach.

Aj my si veľmi vážime, že si sa rozhodol pre spoluprácu s nami. V tejto súvislosti mi nedá nespýtať sa, prečo práve my? Veď v československom informačnom priestore existuje množstvo iných, lepšie a dlhšie zabehnutých projektov, ako je ten náš.

Nuž, jedná sa o to, že nechcem prísť a pôsobiť v nejakom alternatívnom médiu, kde sa mi nie celkom pozdáva profil ostatných jeho programov a tvorcov, ktorí za nimi stoja. To môžem povedať na rovinu. Nemám rád pretvárku, faloš, ani klamstvo a v mnohých ako českých, tak i slovenských alternatívnych médiách sa dosť ľudí hrá na to, kým a čím nie sú. To je dôvod, prečo som sa rozhodol spolupracovať práve s vami a s nikým iným.

O ktoré médiá a akých ľudí sa jedná?

To by som naozaj veľmi nerád konkretizoval. Nastáva však čas pravdy a veľkého odhalenia, preto nepotrvá dlho a tí, ktorí ľudí zavádzali, budú odhalení, najprv zosmiešnení a potom aj potrestaní. A to bez ohľadu na to, či tak robili úmyselne, z prehnaného entuziazmu, alebo proste len z čiastočnej nevedomosti.

Zaujímavá informácia. Spomenul si, že by si rád hovoril o istých záležitostiach. Môžeš byť konkrétnejší, o čo ide?

Samozrejme. Naša organizácia už dlhé desaťročia spolupracuje aj s vládami krajín strednej Európy, pričom kooperácia v rámci zachovania priority vyšších záujmov v minulosti nepoznala dokonca ani hranice železnej opony. Toho, čím sa zaoberáme je dosť veľa, ale vo všeobecnosti by sa dalo by sa povedať, že máme v hľadáčiku dva hlavné druhy agendy. Jednak riešime záležitosti v oblasti symboliky a jednak strážime portály do iných dimenzií a realít.

To je veľmi zaujímavá náplň práce. Čo konkrétne robíš ty?

Hoci máme celoeurópsku pôsobnosť, ja som sa rozhodol využiť možnosti domáceho prostredia a usadiť sa v strednej Európe, a že to nebolo ľahké, tak na to vezmi jed. V poslednej dobe niekoľkých rokov sa situácia vyvíjala dosť výrazne v náš neprospech, keďže povznikalo strašne veľa nových spolkov, ktoré nie a nie dať ezoterike a symbolike pokoj. Niekedy sa mám na to serióznu chuť vykašľať a začať si riešiť veci mimo organizácie, po svojom, bez rukavičiek.

Vyzeráš dosť nahnevane. Máš na mysli niečo konkrétne, čo ťa tak rozčúlilo?

Samozrejme, že mám. Jedná sa o hľadačov prechodov do iných dimenzií a realít. V období posledných zopár, povedzme, že 8 – 10 rokov sa začali množiť ako huby po daždi a posledných 5 – 6 rokov je to tu na zbláznenie. Ešte šťastie, že nenapáchali nejaké väčšie škody.

Čo si má v problematike nezorientovaný človek predstaviť pod „pojmom väčšie škody“?

Jedná sa hlavne o to, čo by sa všetko mohlo stať, keby sa k istým špecifickým typom portálov dostali dva typy ľudí. Buď veci neznalí experimentátori, alebo záškodníci, pričom obe skupiny by sa za každú cenu chceli dostať do inej roviny existencie. No a to je záležitosť, ktorú rozhodne nechceme za žiadnu cenu pripustiť.

To je celkom pochopiteľné. Vedel by si zopár príkladov nejakých praktických rozdielov medzi interrealitnými a interdimenzionálnymi portálmi?

Samozrejme. Kým portál medzi realitami musí vždy byť nejaké konkrétne fyzicky zhmotnené miesto naviazané na špecifickú geografickú lokalitu, tak portál medzi dimenziami nikdy nemá špecifickú fyzickú definíciu. Vždy sa len vytvára na určitých konkrétnych miestach za určitých zvláštnych podmienok a aj to nie vždy, ale len s istou percentuálnou mierou pravdepodobnosti. To je jeden obrovský rozdiel, ktorý by si mali všetci uvedomiť.

Myslím, že toto vysvetlenie bude stačiť aj tomu najnáročnejšiemu čitateľovi. Teraz ale späť k predošlej téme. Dôvod vypichnutia záškodníkov je celkom jasný a zrejmý. Prečo sa však za škodnú v revíri považujú aj experimentátori? Veď tí predsa nemajú za prvotní cieľ nič poškodiť, alebo snáď áno?

Nie, ich prvotným cieľom nie je spôsobenie žiadnej straty, ani ujmy, to je síce fakt, ale svojou nevedomosťou o danej problematike, ktorou je najčastejšie sila portálov ukrytá v rozšifrovaní symboliky naviazanej na určité miesto, alebo jav, spôsobujú často ešte viac problémov, ako spomínaní záškodníci. Pamätám sa na jeden dávnejší prípad, kedy sme mali fakt na mále. Vtedy sa istý amatérsky tým zo Šumavy ocitol v Prahe a stala sa taká vec, že keby sme neboli aktivovali spätný chod portálu, tak by už dnes neexistovali minimálne celé stredné Čechy. A to len preto, že nevedeli, ako majú čítať čarovnú formulku a tak ju čítali odzadu. No proste des a hrúza.

Aha, tak teraz už chápem, prečo nemáte radi amatérov. A čo symbolika ako ste na tom s ňou? Kde je podľa teba najzaujímavejšia?

Existuje veľa zaujímavých lokalít v podstate na celom Slovensku, Morave a Sliezku, ale úplným vrcholom všetkého je Praha a blízke okolie stredných Čiech. To priznávam na jednej strane, no na druhej strane sa nebojím povedať, že mám vždy blbý pocit, keď do toho mesta idem. Zakaždým, keď tam riešime nejaký prípad, tak sa to celé skazí až na stupeň červeného poplachu a riešiť krízové situácie niekoľko krát do mesiaca ma fakt nebaví. Keby sme sa bavili pred 15 – 20 rokmi, tak by som to ešte bral, ale dnes sa už na to proste necítim.

Naznačuješ tým, že by si už chcel pokojnejší priebeh tvojho povolania, alebo ako mám tomu vlastne rozumieť?

Jednoznačne áno. Chcel by som viac pokoja, aby som sa mohol venovať aj iným činnostiam, ako sú výjazdy do terénu. To už nie je pre mňa. Nie, že by ma to nebavilo, ale fungovať v jednom kuse na báze toho, aby som sa musel báť, čo sa kde zase kedy stane a ísť to tak riešiť, tak to je vec, ktorú naozaj nemusím. Aj to je dôvod, prečo chodím do terénu už pomenej a nechávam túto činnosť za seba vykonávať podriadených. Sem-tam si vonku zájdem aj ja, ale že by ma to tam ťahalo tak, ako kedysi, tak to určite nie. Už chcem mať svoj pokoj, čo som našťastie aj dosiahol.

Ak môžeš prezradiť, tak pokoj za akým účelom?

Jasná vec, že môžem. Venujem sa starej českej, slovenskej a staroslovienskej symbolike. Popri tom ma však obzvlášť fascinujú ešte aj iné dve diela. Vojnychov rukopis a Kodex Gigas – diablova biblia.

Prečo ťa zaujímajú?

Pretože je v nich ukryté veľké množstvo symbolov z minulosti, ktoré nám majú pomôcť odkryť a lepšie pochopiť nielen súčasnosť, ale aj budúcnosť. Existuje veľké množstvo stredovekých kníh, ktoré poodhaľujú kľúčové záležitosti týkajúce sa ľudstva. Ich problém však tkvie v tom, že túto ich symboliku dokáže rozlúštiť len veľmi málo ľudí tak, aby toto rozlúštenie bolo k úplnej spokojnosti všetkých zúčastnených strán.

Ako mám rozumieť tomu pojmu „všetky zúčastnené strany“?

Veľmi jednoducho. Treba to brať tak, že hoci autori týchto kníh sú fyzicky mŕtvi, fakt je ten, že žijú v iných kontextoch existencie. To po prvé a po druhé, aj knihu samotnú treba počítať ako zúčastnenú stranu a to konkrétne ako prostredníka v danej veci.

Môžeš nejako bližšie vysvetliť schopnosť priamej interakcie spomínaných elementov s naším prostredím?

Jedná sa o to, že aj ľudia nežijúci v tomto kontexte existencie sem k nám môžu zasahovať a to si mnoho z nás nechce uvedomiť. Ale to už je na nich, aby to pochopili. Oveľa zaujímavejšie je to s neživými predmetmi, ktoré sa tak isto môžu aktívne zapojiť do dejov tvoriacich procesy v tejto realite. Niekto takýmto veciam hovorí prekliate, no v skutočnosti sa jedná len o to, že im tvorcovia pri ich vzniku dali zvláštnu moc mať možnosť pôsobiť aj na iné, než len bežné veci. No a keďže to sa vymyká bežnému chápaniu priemerného človeka, tak musí byť takýmto veciam automaticky pridelená nejaká nálepka, aby boli ľahšie zaraditeľné do istej, pre ľudí známej kategórie.

To je celkom logické, pretože mentálne konštrukty myslenia väčšiny ľudí nie sú až také dostatočne vyvinuté na to, aby dokázali komplikovanejšie veci chápať v širších kontextuálnych súvislostiach.

Áno, to je pravda. Sám by som to krajšie nepovedal. Napadla mi ešte jedna vec týkajúca sa našej dnešnej témy a tou je fakt, že obe zmienené knihy boli vraj napísané na popud jednej a tej istej astrálnej bytosti a diabol to rozhodne nebol.

Som veľmi rád, že si načal túto zaujímavú tému, ale necháme si ju už nabudúce. Som rád, že sme spolu mohli debatovať.

Aj ja som šťastný a teším sa na najbližší rozhovor.

Maj sa pekne. Ahoj.

 

Exkluzívne Peter a Michal

 

3 komentáře: „1. rozhovor s Michalom Zábranským

 • 20.1.2017 (10:32)
  Permalink

  Zajímavý rozhovor, jen přemýšlím, proč je na fotce herec Jiří Langmajer.

  Reagovat
  • 21.1.2017 (12:59)
   Permalink

   Protože v třídílném televizním filmu Ztracená brána byla Jiřím Langmajerem ztělesněna role pana Zábranského. jw.

   Reagovat
 • 19.1.2017 (0:56)
  Permalink

  Prajem pekny vecer a vdaka,ze sa tu nacrtla tema Slovanstva.Chcel by som sa
  pana Zabranskeho spytat na taky vseobecny,najsilnejsi a zaroven univerzalny Starosloviensky symbol za ucelom si nechat tento symbol vytetovat.Respektive
  kde a ake symboly si nechavali nasi Predkovia tetovat.
  Za odpoved vopred dakujem a prajem vela uspechov pri Vasej praci.
  S pozdravom Lulino

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *